Ana Sayfa / Bilim / Üniversite öğrencilerinden 1500 metreye yükselebilen roket

Üniversite öğrencilerinden 1500 metreye yükselebilen roket

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde okuyan bir öbek öğrenci okulun desteğiyle, yerli ve milli, 1500 metre yukarıya çıkabilen bir füze üreterek istikbal yılki Teknofest fuarında yer almayı amaçlıyor.Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kubilay Aslantaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AKÜ Teknolojik Fakültesi olarak, teknolojiyi öğrencilere olası olduğunca aksettirmeye çalışmak olduğunu söyledi.

Bu bağlamda öğrencilerin füze teknolojisiyle ilgili olarak bir girişimde bulunduklarını kaydeden Aslantaş, “Bu girişim neticesinde bizden destek istediler. Tabi maddi anlamda ağırbaşlı destek gösterememiş olsak da kendilerini motive etme anlamında ve laboratuvarlarımızı kullanma anlamında da mühim oranda destek veremeye çalıştık.” şeklinde konuştu.
“İlk etapta yapmış oldukları çalışmayla yaklaşık 300 metrelik irtifaya çıkan roketi tasarladılar” diyen Aslantaş, şöyle devam etti:”Aynı zamanda bunun da denemelerini yaptılar. Oldukça başarılı bir netice elde etmiş oldular. Bundan sonraki aşama ne? bundan sonra ki aşama hem bir farkındalık oluşturmak aynı zamanda da 2019 yılında yapılacak olan Teknofest için bin 500 metre irtifaya çıkan füze için şimdiden çalışmalara başlamış durumdalar. Ülkemizde hem feza hem havacılık anlamında ülkemizin ağırbaşlı bir bakanlıkla tabi TÜBİTAK anlamında ağırbaşlı bir desteği var. Bu destek biraz daha profesyonel anlamda olan bir destek. Ama üniversite bazında öğrencilere de bu noktada heveslendirmek ve motive etmek anlamında üniversitedeki öğrencilere de ufak de olsa destek sağlanması gerektiğini düşünüyorum.”

Teknofest’te hedef bin 500 metre

Bunun üniversiteler kanalıyla da veya bakanlığın, TÜBİTAK’ın kanalıyla olabileceğini anımsatan Aslantaş, “Böylece üniversitede yetişen öğrencilerin hem motive edilmesi hem de buradan çıkacak olan genç beyinlerin değerlendirilmesi anlamında ağırbaşlı bir avantaj sağlayacaktır.” diye konuştu.

AKÜ Makine Mühendisliği 3. derslik örencisi Kahraman Altın da, “Arkadaşlarla birlikte üniversiteyi bitirmeden devam ederken beraber mühendis gibi düşünelim mühendis gibi bakalım birlikte profesyonel projelerde yer alalım, takı çalışmasını öğrenelim zamanımızı daha verimli kullanalım gibi düşüncelerle bir araya geldik. Bundan ötürü da ilk hedefimiz başta Cumhurbaşkanlığının himaye ettiği pek fazla bakanlığında gözünün kulağının olduğu Teknofest. Teknofest’te bu sene için bin 500 metrede yarışmayı planlıyoruz. Başvurumuzu da buna göre yaptık. Seneye imkanlar ve tecrübemiz dahilinde bin 500’e 300 bin hatta öbür drone yarışmalarında da yer almayı istiyoruz.” dedi.AKÜ Makine Bölümü 3. derslik öğrencisi Sefa Holep de 15 arkadaşıyla füze takımı kurduklarını ve amaçlarının Türkiye’nin savunma sanayisinde yer alabilmek olduğunu söyledi.

Kaynak: AA
Kaynak= Hürriyet

İlginizi Çekebilir

Instagram’da büyük hata: Takipçileriniz kaybolmuş olabilir

Instagram’da geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir sorun, birçok meşhur ismin takipçi kaybı yaşamasına sebep oldu.Dünyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir