Ana Sayfa / Bilim / Üniversite öğrencileri ‘yenebilir’ plastik üretti

Üniversite öğrencileri ‘yenebilir’ plastik üretti

Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencileri, “Sıfır Atık Projesi’ne” destek amacıyla nişasta bazlı “yenebilir” biyobozunur filmler üretti.  Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencileri Sıfır Atık Projesi’ne destek amacıyla nişasta bazlı “yenebilir” plastik üretti.

Gıda Mühendisliği Bölümü nihayet sınıf öğrencileri Melis Öcal, Güneş Zübarioğlu ve Pınar Altaş ile yüksek lisans öğrencisi Hatice Yaprak, Sıfır Atık Projesi’ne destek amacıyla yaklaşık 3 ay evvel hem “yenebilir” hem de doğada herhangi bir kalıntıya sebebiyet vermeden kısa sürede çözülebilen biyobozunur film çalışması başlattı.

Bazı aka oranda nişasta ve besin maddelerinden oluşan biyobozunur film üreten öğrenciler, bu sayede hem ekonomiye hem de çevreye katkı sağlamayı amaçlıyor.

Öğrencilerden Hatice Yaprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de ve dünyada sıfır atık üzerine muhtelif çalışmalar yapıldığını belirterek, kendilerinin de bu çabalara katkı sağlamayı istediklerini söyledi.

Gıda bazlı yenebilir plastik üretiminin etraf ve ekonomiye katkısına işaret eden Yaprak, “Amacımız ekonomiye katkı sağlamak, düşük maliyetlerde yeni ürünler üretebilmek ve etraf dostu olmak. Ürettiğimiz yenebilir plastikler doğada kayboluyor, çözülebiliyor ve ürünün yine geri dönüşümü sağlanabiliyor.” dedi.

Yaprak, plastiğin petrolden yapıldığını, çevreyi kirleterek canlılara ziyan verdiğini, zararlı etkilerini yok etmenin zor olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Biz de buna çözüm üretmek, yerli üretim yapabilmek için besin bazlı yenebilir plastikler üretmeye çalışıyoruz. Doğa dostu, düşük maliyetli yenebilir plastiklerle devlet ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz. Paketleme alanında ve öbür alanlarda kullanılmasını hedefliyoruz. İnsanlar bu sayede daha sağlıklı ortamda yaşayabilecek. Yenildiğinde de ziyan vermeyecek, tamamen besin bazlı. Mesela paketlenen ekmekler plastiğiyle birlikte yenebilir. Ürünümüz daha fazla nişasta bazlı.”“ÇOCUKLAR İÇİN DE SAĞLIKLI OLACAK”Plastik maddelerin bilhassa çocuklar için zararlı olduğuna dikkati çeken Yaprak, “Çocuklar genellikle plastikleri ağzına alıyor. Bizim yaptığımız plastikler besin sektöründe de kullanılabilir.” diye konuştu.

Yaprak, ürettikleri biyobozunur filmlerin maliyetinin fazla yüksek olduğunu dile getirerek, bunu minimuma indirerek devlet ekonomisine katkı sunmayı istediklerini bildirdi.

Öğrencilerden Melis Öcal da geliştirdikleri plastiğin doğada çözülebildiğinin altını çizerek, “Hem doğadaki canlılar yok olmayacak hem de ekonomiye katkısı olacak. Bu projeyi daha da geliştirerek dünyaya katkı sağlamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.“EKONOMİK KALKINMAMIZA KATKI YAPACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Tekin, nişastadan yapılan etraf dostu filmin öğrencileri tarafından geliştirildiğini söyledi.

Üniversite olarak öğrencilerine destek olmak için ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Tekin, şöyle konuştu:

“Sıfır Atık Projesi kapsamında öğrencilerimizin geliştirmekte olduğu nişasta bazlı yenebilir bazlı film çalışmasını hocaları olarak destekliyoruz. Ülkemizin gereksinim duyduğu araştırma geliştirme konularından atıkların değerlendirilmesiyle elde edilen nişasta bazlı yenebilir filmlerin üretiminin ekonomik kalkınmamıza katkı yapacak nitelikte olduğunu düşünüyorum.”
Kaynak= Hürriyet

İlginizi Çekebilir

Instagram’da büyük hata: Takipçileriniz kaybolmuş olabilir

Instagram’da geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir sorun, birçok meşhur ismin takipçi kaybı yaşamasına sebep oldu.Dünyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir