Ana Sayfa / Bilim / THY Science Expo 2019’da başvurular başladı

THY Science Expo 2019’da başvurular başladı

Türkiye’nin en aka bilim festivallerinden ‘THY Science Expo 2019’da proje yarışması için müracaat süreci başladı. Etkinliğin bu sene ana teması Endüstri 4.0 olarak belirlendi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş,” Science Expo, bugünün teknolojisine yargıç bireylerin yetişmesi adına ehemmiyet arz ediyor” dedi.Büyükşehir Belediyesi Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından düzenlenen ve dünyanın sayılı bilimsel etkinlikleri arasında gösterilen Bursa Bilim Festivali için hazırlıklar nihayet hızıyla devam ediyor. Bilimi sokağa indiren ve bu sene Türk Hava Yolları anne sponsorluğunda 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar alanında gerçekleştirilecek olan 8. THY Science Expo’da proje yarışmasının anne konsepti sanayi 4.0 olarak belirlendi.

’BAŞIMIZA İCAT ÇIKARIN’

Milli Eğitim Bakanlığı ve yükseköğretim kurumlarının desteği ile bütün Türkiye’deki okullarda ve üniversitelerde proje yarışmasının çağrısı yapıldı. Çocuk Mucitler, Genç Mucitler, Usta Mucitler, İnsansız Hava Araçları, Drone, Autodesk 3B Tasarım Mühendislik ve Ortaokul Model Planör kategorilerinde düzenlenecek toplamda 111 bin TL para ödüllü proje yarışmasında başvurular alınmaya başlandı. Bu sene yarışma kategorilerine geçtiğimiz yıllardan farklı olarak Ortaokul Model Planör de eklenirken, 7 farklı kategoride yapılacak yarışmada finale kalan 50 proje Science Expo süresince sergilenecek.

SON BAŞVURU 12 NİSAN 

Finale kalan projeler alanında uzman jüri tarafından değerlendirilecek. Proje yarışması başvuruları ’www.sciencexpo.org’ adresinden 12 Nisan 2019 tarihine kadar yapılabilecek. Proje yarışmasında çocuk, genç ve üstat mucit kategorilerinde finale kalan bütün projelere ayrıca 500 TL mansiyon ödülü verilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 8. THY Science Expo Bilim Festivalinin Bursa’nın mühim marka etkinliklerinden biri olduğunu söyledi. Bu yılda dünyanın dört bir yanından ilim tutkunlarını bir araya getirecek etkinliğin, Türkiye’nin en aka bilim festivali haline geldiğini vurguladı. Her sene gelişen ve içeriği daha da zenginleşen 8. THY Science Expo Bilim Festivaline ilişkin haber veren Başkan Aktaş, Dünyanın gözünü Bursa’ya çevirdiği etkinlikte proje yarışmalarının yanı dizi atölye çalışmaları ile bilimi sokağa indiriyor, çocukların ve gençlerin ilgisini bilime çekmeye çalışıyoruz. Her yıl daha çok atölye çalışmasının yer aldığı THY Science Expo’da bu sene 120 tane ayrı işlik alanında 100 bin işlik çalışması hedefliyoruz. Atölye çalışmalarının yanı dizi bilim gösterileri de festivale renk katacak, Bursa bilimle anılacak dedi.

YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİ

Başkan Aktaş, Bursa’nın bundan sonra daha nitelikli sanayiye ve işlere ihtiyacı var. THY Science Expo Bursa Bilim Festivali, işlik çalışmaları ve proje yarışmaları ile katma değeri yüksek, yerli ve ulusal teknolojiye düşünce veren, haber ve beceriyle donanmış, bugünün teknolojisine hƒkim bireylerin yetişmesi adına ehemmiyet arz ediyor ifadelerini kullandı.
Kaynak= Hürriyet

İlginizi Çekebilir

Instagram’da büyük hata: Takipçileriniz kaybolmuş olabilir

Instagram’da geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir sorun, birçok meşhur ismin takipçi kaybı yaşamasına sebep oldu.Dünyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir