Ana Sayfa / Kültür & Sanat / Sundance Film Festivali'nde Türk yapımcıya ödül

Sundance Film Festivali'nde Türk yapımcıya ödül

ABD’nin en prestijli film festivallarinden biri olan Sundance’de, ABD’de yaşayan Türk yapımcı Mustafa Kaymak’ın kısa filmi “Green”, “En İyi Kurgu Kısa Film seçicikurul Ödülü”ne layık görüldü. metin boyutu 0 0 metni yazdır ABD’de yaşayan Türk yapımcı Mustafa Kaymak’ın New York’taki bir Türk göçmenin yaşadığı zorlukları anlattığı 12,5 dakikalık kısa filmi “Green”, ABD’nin en prestijli film festivallerinden Sundance’de “ABD En İyi Kurgu Kısa Film seçicikurul Ödülü”ne layık görüldü.
Kaymak’ın yapımcılığını üstlendiği ve anne hikayesini kaleme aldığı “Green”, ABD’nin Utah eyaletinde devam eden Sundance Film Festivali’nde “ABD En İyi Kurgu Kısa Film seçicikurul Ödülü”nü kazandı.
Ödülle ilgili duygularını anlatan Kaymak, Sundance’de mükafat almaktan mutlu olduğunu, bütün film ekibi ve yönetmenle gurur duyduğunu belirtti.  Kaymak, “Green filmi sinemanın ve bir hikayeye inanmanın, farklı ülkeden ve kültürden insanları bir araya getirmesinin en güzel örneklerinden biri oldu. Filmin yönetmenliğini yapan ve senaryoyu beraber yazdığımız şahıs Meksika kökenli bir Amerikalı, ben Türk’üm, görüntü yönetmenimiz Los Angeles’tan Hint asıllı birisi, oyuncular Türkiye ve Ortadoğu’dan. Biz göçmenler bir dayanışma ruhuyla kendi hikayelerimize sahip çıkıyoruz, yolculuğumuza sahip çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı. 
“Ödül, kalıplaşmış normları alt üst etti”
Sinema ve tiyatroda Ortadoğu hikayelerinde halen temsiliyet sorunu yaşandığını vurgulayan Kaymak, “Ortadoğu bir muharebe alanı, karakterler de klişe bir şekilde fena insanlar olarak sunuluyor. Ama Green’in bu ödülü alması, kalıplaşmış normları altüst etti. Sundance bu hikayeyi ödüllendirerek aslında sorunun ciddiyetini gündeme getirdi ve çözüm için bir platformun öncülüğünü edeceğini göstermiş oldu.” değerlendirmesinde bulundu. 
Kaymak, Türk sinemasının nihayet 20 yılda yoğunlukla Avrupa’da aka başarılar elde etmesine rağmen, Amerika’da henüz fazla fazla görünürlük kazanmadığını belirterek “Amerika’da gösterime giren ya da iyi festivallere kabul edilen Türk filmleri bir elin parmağını geçmiyor. Çok uzun bir aradan sonra Tolga Karaçelik’in Kelebekler ile aldığı ödül bu anlamda fazla önemliydi. Biz ABD’de yaşayan Türk sinemacılar için fazla kıymetli. Şimdi de Green mükafat aldı, fazla mutluyuz.” dedi. 
Green filmi, New York’ta kanun dışı olarak bulunan Samet’in (kendisine “Green” diye hitap edilmesini istiyor) bir akşam uğraş çıkışı ırkçı saldırıya uğraması, ardından öbür göçmenlerle kaldığı evden kovulmasını mevzu,bahis alıyor. 
Filmin anne hikayesini kendi kaleme saha Kaymak, senaryo için kendi gibi göçmen olan Amerikalı yönetmen Suzanne Andrews Correa ile çalıştı. Filmin yönetmenliğini de Correa üstlendi. 
 
Kaynak= CNN

İlginizi Çekebilir

Dijital Psikolojik Devrim raflardaki yerini aldı

İletişim tasarımcısı Murat Dağıtmaç ve Nöropsikolog Şehadet Ekmen dijital dünyanın geçmişi, şimdisi, geleceği; insanlığa getirileri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir