Ana Sayfa / Kültür & Sanat / “Osmanlı Gazetelerinde Hilal-i Ahmer Cemiyeti” kitabı yayımlandı

“Osmanlı Gazetelerinde Hilal-i Ahmer Cemiyeti” kitabı yayımlandı

Kızılay, Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin hizmet ve fedakarlığının en yüksek olduğu Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı’nı içine saha 1912-1918 yılları arasında dönemin Osmanlı Gazetelerinde çıkan yardım haberlerini kitaplaştırdı. metin boyutu 0 0 metni yazdır Kuruluşundan bugüne; din, dil, soy ayrımı gözetmeksizin dünyanın neresinde yardıma muhtaç mazlum ve mağdur insan varsa yardımına koşan Kızılay, kuruluşunun 150. yılı anısına, Osmanlı Gazetelerinde çıkan Hilal-i Ahmer Cemiyeti haberlerini kitaplaştırdı.
“Osmanlı Gazetelerinde Hilal-i Ahmer Cemiyeti” adıyla basılan kitapta 20. yüzyılın ilk yıllarında Osmanlı Devleti’nin girdiği Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı’nda Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin kimsesizlere, muhtaçlara, evsiz ve yurtsuz kalanlara yaptığı yardımları, o döneme ait görsellerle beraber sunuluyor.
Çalışmada; Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin hizmet ve fedakarlığının en yüksek olduğu Kırım Savaşı, Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı’nı içine saha 1912-1918 yılları temel alındı. Tanin, İkdam, Tasvir-i Efkar, Sabah, Cumhuriyet, Tercüman-ı Hakikat, Servet-i Fünûn gibi dönemin önde gelen gazetelerinin binlerce sayfası biricik tek taranarak, Hilal-i Ahmer ile ilgili haberlerin geçtiği kupürler toplandı ve transkript edildi. Kitap, sadece Hilal-i Ahmer’in yürüttüğü faaliyetleri anlatması açısından değil, muharebe dönemlerinde insani yardım çalışmaları, sosyal yardım faaliyetlerinin içeriğini de örnekleri ile göstermesi açısından da mühim bir tarihi vesika niteliği taşıyor. www.osmanlıgazeteleri.com ve Kızılay Arşivi işbirliği ile hazırlanan çalışmayla dönemin alaka çekici haberleri, makale ve şiirleri de yeniden gün yüzüne çıkarıldı.
Dr. Kerem Kınık: Basın en güç zamanlarda hep Kızılay’ı desteklemiştir
Kızılay’ın 150 yıllık iyilik yolculuğuna aka fedakarlıklar ve hizmetler sığdırdığını kaydeden Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay’ın cephe gerisinde Osmanlı Rus Savaşıyla başlayan, Trablusgarp, Kırım, Balkan Harpleri, Birinci ve İkinci Cihan Harpleri, Milli Mücadele ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda devam eden hizmetlerinin muharebe dönemlerinde ümit olduğunu kaydetti. Kınık şunları kaydetti:
“Milletinden ve devletinden aldığı güçle sadece savaşlarda değil afetlerde, kıtlıkta, hastalıkta, göç hareketlerinde bütün olağan üstü koşullarda yaraları sarmaya ilk koşan hep Kızılay oldu. Kızılay’ın bugünkü gücünü, saygınlığını milli ve uluslararası alandaki liderliğini isimsiz kahramanlarına borçluyuz tabi ki. 150 yıllık tarihinde en aka teşekkürümüz Hilal-i Ahmer’den Türk Kızılay’a bu iyilik hareketine inancıyla, emeğiyle gönül veren destekçilerimize, gönüllülerimize ve bağışçılarımızadır. En aka destekçilerimiz arasında basın kuruluşları da her daim yer almıştır. Basın, Kızılay’ın çalışmalarını hep önemsemiş, geniş yer vermiş ve halkı Kızılay’a destek olma konusunda yönlendirici olmuştur. Bunun en hususi örneklerinden birisi; bayram süresince kendi logosuyla değil “Hilal-i Ahmer Gazetesi” logosuyla çıkan Servet-i Fünun, Tanin, İkdam, Cumhuriyet gibi gazeteler olmuştur. Bayram gazetelerinde Hilal-i Ahmer haberlerine fazlaca yer verilmiş, gazetenin tiraj ve reklam gelirlerinin mühim bir kısmı Hilal-i Ahmer Cemiyeti’ne bırakılmıştır. 150. yılımız için hazırladığımız bu kitapla, gurur kaynağımız olan tarihimizi bir defa daha araştırmacıların dikkatine sunmak, Kızılay’ın çalışmalarının zamanla sınırlı olmadığını anlatmak istiyoruz. Bu vesileyle başta Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan olmak üzere bu çalışmanın hazırlanmasında emeği geçen osmanligazeteleri.com ve Kızılay Arşiv çalışanlarına teşekkür ederim.”
Kaynak= CNN

İlginizi Çekebilir

Fatih Türkmenoğlu’nun son kitabı “Her Perşembe Saat 4’te” raflarda

İnkılap Yayınevi’nden çıkan Her Perşembe Saat 4’te, birbirinin içinden geçen dört ayrı hikayeden oluşuyor. metin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir