Ana Sayfa / Bilim / Google Akademik nedir, nasıl araştırma yapılır?

Google Akademik nedir, nasıl araştırma yapılır?

Google Akademik, dünyaca meşhur arama motoru Google’ın bilhassa araştırma yapan kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen hizmetlerinin başında geliyor. Dünyanın dört bir yanından pek fazla akademik makaleyi inceleme, okuma fırsatı sunan Google Akademik, verimli bir araştırma yapmaya imkan sağlıyor. metin boyutu 0 0 metni yazdır Google Scholar ya da Türkçe’de bilinen adıyla Google Akademik, kullanıcıların araştırmalarında mühim bir yer tutuyor. Bilimsel, akademik araştırmalar yapmakta olan kullanıcıların en çok başvurduğu kaynaklardan biri olan Google Akademik, dünyanın dört bir yanından pek fazla makaleyi okuyabilmenize fırsat sağlıyor. Sadece YÖK’ün yahut üniversitenin size sunduğu kaynaklarla yetinmek istemiyorsanız, dünyanın farklı yerlerinden araştırdığınız konuya dair çalışmaları takip etmek, öğrenmek ve incelemek istiyorsanız Google Akademik’ten bu işlemleri kolayca yapabilirsiniz.
Google Akademik nedir?
Dünyaca meşhur arama motoru Google, Scholar’ı Kasım 2004’te hizmete aldı. Sadece akademik makaleler konusunda arama yapmanızı sağlayan bir çeşit arama motoru olan Google Akademik, onuların altındaki atıflar bölümünde makaleye atıfta bulunan öbür makalelerin sayısını ve o makalelerin listesini verir. Bir makalenin atıf saysını öğrenmek için Scopus ve Web of Science’da kullanıcıların aza olmaları gerekmektedir. Google Scholar bu hizmeti ücretsiz olarak sağlamaktadır.
Nasıl kullanılır?
Bu uygulamada kullanıcı deneyimi tekrar üst seviyededir ve oldukça kolaydır. Üst kısımda yer saha arama çubuğuna incelemek istediğiniz konuyu yazıp arama yaptığınızda bu mevzu,bahis hakkında fazla sayıda netice karşınıza çıkacaktır. Özellikle tez yazımı sürecinde oldukça yarar sağlayan Google Akademik, bilhassa alıntılama özelliği ile dikkat çekiyor. Bir araştıam konunuz aratmanızın ardından alıntılama bölümüne tıklarsanız, o konuda en çok atıf yapılan makaleleri ve yayınları görebiliyorsunuz.
Yayınları kitaplığınıza kaydedin
Google Akademik’te araştırma yaptığınızda yayınları bilgisayarınızda depolamak zorunda değilsiniz. Böylece bu dosyalar bilgisayarınızda yer kaplamıyor. Bunun yerine kitaplığınıza istediğiniz makaleyi kaydedebilirsiniz. Google hesabınız varsa zaten bu uygulamadan da ayrıca bir işlem yapmadan yararlanmanız olası olacaktır.
Google yeni yayınlardan haberdar ediyor
Google’un “Alert” özelliği Google Akademik’te de geçerli. Bilindiği üzere Google Akademik yeni makalelerle devamlı besleniyor ve büyüyor. Eğer bir konuda araştırma yapıyorsanız ve bu konudaki gelişmeleri, yeni araştırmaları, yayınları takip etmek istiyorsanız ikaz oluşturabilirsiniz. Böylece yeni bir yayın olduğunda Google sizi mail yoluyla bilgilendirebilir.
Kaynak= CNN

İlginizi Çekebilir

Instagram’da büyük hata: Takipçileriniz kaybolmuş olabilir

Instagram’da geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir sorun, birçok meşhur ismin takipçi kaybı yaşamasına sebep oldu.Dünyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir