Ana Sayfa / Bilim / e-Devlet kullananlara önemli uyarı: Artık bunu da yapabileceksiniz!

e-Devlet kullananlara önemli uyarı: Artık bunu da yapabileceksiniz!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Mart ayı itibarıyla elektrik, doğalgaz ve GSM operatörlerine abonelik işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilecek” ifadesini kullandı.Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, bütün bakanlarlıkların ve ilgili kurumların katılımıyla yapılan Bürokrasinin Azaltılması ve e-Devlet Toplantısı’nda gelinen nihayet durum değerlendirildi.

Oktay, toplantıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yapısal bir dönüşüm gerçekleştirildiğini, stratejik kararların hızla alınıp uygulandığını belirtti.

Yeni sistemle birlikte başlayan stratejik dönüşümün sahada vatandaşa yansıdığı alanlardan birinin de e-Devlet olduğunu anlatan Oktay, uzun süredir üzerinde çalıştıkları bürokrasinin azaltılması ve kamuda işlerin şeffaf hale getirilmesini sağlayacak e-Devlet sistemini iyi bir noktaya taşıdıklarını vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonuyla “obez devletten” kurtulmak için mühim bir adım attıklarını bildiren Oktay, fazla daha dinamik bir ülke yapısına dönüşmek adına kamunun sunduğu hizmetlerde mühim bir sadeleştirme yaptıklarını kaydetti.

Kamunun vatandaşlara, hususi sektöre ve kendisine verdiği hizmetlerin fazla büyük bir bölümünü e-Devlet’e entegre ettiklerini vurgulayan Oktay, “2019 sonuna kadar e-Devlet entegrasyon çalışmalarını Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin koordinasyonunda bütün bakanlık ve kurumlarda tamamlayacağız. e-Devlet hayata geçtikçe bürokrasi de azalacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Oktay, bundan sonraki aşamada, sistemi akıllılaştırarak, kamuda dijital dönüşümü tamamlamaya yönelik adımlar atacaklarını aktardı.

ABONELİK İŞLEMLERİ E-DEVLET’TEN YAPILACAK 

Amaçlarının vatandaşın işini kolaylaştırmak, kamunun uğraş yükünü hafifletmek olduğuna değinen Fuat Oktay, “Vatandaşlarımızın en fazla vaktini saha işlemlerden birisi de abonelik işlemleri. Bu konuya bilhassa önem veriyoruz. Bir süredir bu alanda mühim bir çalışma yürütüyoruz. Mart ayı itibarıyla elektrik, doğalgaz ve GSM operatörlerine abonelik işlemleri e-Devlet üzerinden yapılmaya başlanacak. Aynı şekilde aboneliklerin sona erdirilmesi de sistem üzerinden yapılacak. Bu konuda mevzuat değişikliklerine gereksinim var. Değişikliklerin tamamlanmasıyla bu hizmet verilecek. e-Devlet üzerinden işlem yapamayan vatandaşlarımız ise ilgili noktaya giderek aboneliğini surat yüze yapabilecek” ifadelerini kullandı.

SIFIR BELGE HEDEFİ

Devlet olarak vatandaşın beyanını temel alan, belgesiz ve hızlı hizmet sunumuna odaklandıklarına işaret eden Oktay, şunları kaydetti:

“Dijital dönüşümle beraber kamunun ürettiği ve tuttuğu hiçbir bilgiyi, vesika olarak vatandaşımızdan talep etmeden sadece vatandaşımızın beyanını temel alarak hizmet vereceğiz. Bu kapsamda bilhassa kurumlar arası verinin paylaşılmasına yönelik süreçleri belirleyerek lüzumlu hukuki altyapının oluşturulmasına yönelik çalışmalara da başlamış bulunmaktayız. Sistemi akıllılaştırarak, kamunun mühim ölçüde tasarruf etmesinin önünü açacağız. Bunlar için de öncelikle kamudaki sistemlerin birbirleriyle tam olarak entegrasyonunu tamamlayıp, suni zeka iç ileri teknolojileri etkili bir şekilde uygulayacağız.”
Kaynak= Hürriyet

İlginizi Çekebilir

Instagram’da büyük hata: Takipçileriniz kaybolmuş olabilir

Instagram’da geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir sorun, birçok meşhur ismin takipçi kaybı yaşamasına sebep oldu.Dünyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir