Ana Sayfa / Kültür & Sanat / Dijital Psikolojik Devrim raflardaki yerini aldı

Dijital Psikolojik Devrim raflardaki yerini aldı

İletişim tasarımcısı Murat Dağıtmaç ve Nöropsikolog Şehadet Ekmen dijital dünyanın geçmişi, şimdisi, geleceği; insanlığa getirileri, insanlıktan çaldıkları ve insan psikolojisine etkilerini her yönüyle ele saha bir kitap yayımladı. metin boyutu 0 0 metni yazdır “Dijital Psikolojik Devrim” adıyla Motto Yayınları tarafından satışa sunulan kitap; hem dijital devrime yetişebilmek hem de menfi etkilerinden korunabilmek adına mühim tavsiyeler içeriyor.

“Başıma İcad Çıkar!”

Kitabın önsözünde, tüketirken tükenen bir cemiyet olmamak için bazı ihtarlar yer almakla birlikte çocuklarımıza sıklıkla kullandığımız “Başıma buluş çıkarma!” sözünü “İcat çıkar!” sözüyle değiştirmemiz gerektiği de vurgulanıyor.

Türkiye’deki Gençlerin Tüm Davranış Şekilleri Kayıt Altında

Dünyada en fazla kullanılan mesajlaşma uygulamalarının da haritalandırıldığı kitapta; sosyal file kullanımıyla, ülkemizdeki 16-24 ıslak arasındaki gençlerin bütün davranış şekillerinin hem sosyolojik olarak hem de psikolojik olarak çıkartılmış olduğu iddiası yer alıyor.

Sanal Alemde “Online” Olan Ölüler: Dijital Zombiler

Ölen kişilerin sosyal medyasını aktif hale getirerek onların hâlâ hayatta olduğu ve yaşamlarına devam ettiği algısı yaratan bu çalışmalar ilk defa 2007 yılında ortaya çıkıyor. Amerika’da bir okulda ölen öğrencilerin arkadaşları ve aileleri onların Facebook’ta “yaşıyor” olarak görünmelerini talep ediyor.

Amerika’da bulunan Eternime ve LifeNaut adlı şirketler bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. Kişiye ait bütün bilgiler ve geçmişindeki bütün dijital hareketler veri olarak alınıyor, suni zeka algoritması kullanılarak ölenlerin sanal alemde online olacağı yeni bir ‘SİZ’ avatarı meydana getiriliyor. Microsoft araştırma merkezinin siber ya da dijital olarak nitelediği bu yeni “siz”lerin öğrenmeye ve evrimleşmeye devam edeceğini söylüyor.

Dijital Din / Yapay Zekânın Görünmeyen Güçlerle Ruhani Bağlantısı

Yapay zekânın bütün iş kollarında aktif hale gelip insanları işsiz bırakacağı söylemi, kitapta daha evvel üzerinde çok durulmamış bir konunun başlığa taşınmasına neden olmuş. “Dijitalleşen Din” adında açılan başlığın altında ilk olarak “Sosyal Medya Dindarlığı” ele alınmış. Aynı anne başlık altında ele alınan bir öbür konu ise “Dijital Dünyada Olmayan Din!”

Yazarlar bu noktada şu soruyu yöneltiyor: “Yapay zekâlı bir robot imam olabilir mi? İmamın âkıl-bâliğ olması şartı, erkek olması şartı vb. kurallar göz önüne alındığında bu robotun arkasında namaz kılmak caiz mi?”.
Kaynak= CNN

İlginizi Çekebilir

Fatih Türkmenoğlu’nun son kitabı “Her Perşembe Saat 4’te” raflarda

İnkılap Yayınevi’nden çıkan Her Perşembe Saat 4’te, birbirinin içinden geçen dört ayrı hikayeden oluşuyor. metin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir