Ana Sayfa / Bilim / Çölde domates yetiştirilebilecek nitelikte gübre üretildi

Çölde domates yetiştirilebilecek nitelikte gübre üretildi

Denizli’de bir makine mühendisinin geliştirdiği ve suyu yüzde 330 oranında tutma özelliğine sahip organik gübre, çöl şartlarında dahi sebze üretimine olanak tanıyor.Denizli’de bir makine mühendisinin geliştirdiği ve suyu yüzde 330 oranında tutma niteliğine sahip organik gübre, çöl şartlarında dahi sebze üretimine olanak tanıyor.Organik üretim konusunda yatırım yapan girişimci Mehmet Akın, bu alanda kullanılan gübrelerin ithalatla karşılanması ve yüksek fiyatlı olması üzerine “neden biz yapmayalım?” diyerek proje geliştirdi.Bitkisel ve hayvansal atıkları kısa sürede organik gübre haline getirebilen kompost makinası geliştiren Akın, Denizli’nin Acıpayam ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2 milyon liralık hibe desteğini de arkasına alarak, 12 milyon liralık yatırımla ülkenin en aka organik gübre tesisini kurdu.Organik gübre konusunda Ar-Ge çalışmalarının sonucu olarak rakiplerinden daha yüksek oranda ab tutma kapasitesine sahip gübre geliştiren Akın, 3 bin 200 metrekaresi kapalı yekün 17 bin metrekarelik tesiste günlük 40 ton organik gübre üretme kapasitesiyle çalışmaya başladı.Özellikle kurak topraklarda tarıma olanak tanıyan gübre, kısa sürede Katar, Suudi Arabistan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Tunus ve Fas pazarına girdi. Atıkların dönüştürülmesiyle yapılan gübrenin ihracatı geçen sene 300 tona ulaştı.

“Yapay zekayla her çeşit katı atık dönüştülüyor”Biohumus Grup Genel Müdürü Mehmet Akın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tamamen yerli otomasyon makinelerin çalıştığı tesiste suni zekadan da yararlandıklarını, her türlü misli atığın arka dönüşümünü sağlayabildiklerini bildirdi.Özel bir iklimlendirme teknolojisiyle geliştirdikleri gübreleri 6 ülkeye gönderdiklerini, bu sene 2 milyon dolarlık bir döviz girdisi beklediklerini aktaran Akın, “Her türlü tabii atığı kullanabiliyoruz. Atıklar doğada 6 ay ile 2 sene arasında gübreye dönüşürken, biz süreci kontrollü şekilde kapalı sistemli makineyle 3-5 güne kadar indiriyoruz. Tesiste günlük 80 ton hayvansal atık işleme giriyor ve bundan 40 ton gübre elde ediliyor.” diye konuştu.”Gramında 6 trilyon faydalı bakteri yaşıyor”Ürettikleri 1 gram gübrenin içinde yaklaşık 6 trilyon faydalı bakterinin yaşadığını dikkati çeken Akın, şu bilgileri verdi:”Harap olan topraklarımızı yine canlandırmak için bir çalışma başlattık. Bunu da başardık. Bu makineden 4 adet daha değişik tesislerde kurduk. Zeytin posası, prinası, sera ve bahçe nebat atıklarını da kompost hale getirebiliyoruz. Orta Doğu’da çöl ortamında tarımla ilgili ağırbaşlı bir uyanış var. Onlar da o ortamda domates, biber ve sebze yetiştiremedikleri için bize başvurdular. Şu anda Katar, Suudi Arabistan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Tunus ve Fas’ta bu gübreyle üretim başladı.””Çölde domates yetiştirilebiliyor”Akın, ürettikleri gübrenin bilhassa Orta Doğu pazarında tercih edildiğini belirterek, “Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri ve öbür Körfez ülkeleri, bizim ürünümüzle fazla rahat bir şekilde serada değil, aleni alanda tarla domatesi ve sebze yetiştirebiliyorlar. Yani bizim ürettiğimiz organik gübre sayesinde çöl toprağında domates yetiştirilebiliyor. Avrupa Birliği ve ABD’nin dahi organik ziraat yönetmeliklerine müsait olarak gübre üretmekten gurur duyuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
Kaynak= Hürriyet

İlginizi Çekebilir

Instagram’da büyük hata: Takipçileriniz kaybolmuş olabilir

Instagram’da geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir sorun, birçok meşhur ismin takipçi kaybı yaşamasına sebep oldu.Dünyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir