Ana Sayfa / Bilim / Bu testleri yapmadan ikinci el telefon almayın

Bu testleri yapmadan ikinci el telefon almayın

İkinci el cep telefonu alırken kolayca yapılabilen bazı testler ile cihazda ya da ekranda problem olup olmadığı derhal anlaşılabiliyor. Son zamanlarda cep telefonu fiyatlarındaki artış, sıfır telefon alım gücünü de etkiledi. Fiyatları ateş pahası olan sıfır cep telefonları, vatandaşların ikinci el cep telefonu almaya yöneltti. İkinci el cep telefonu alırken ise birçok sorunla karşılaşan kullanıcılar, yetkililer tarafından belirtilen kontroller ile bu sıkıntıdan bir nebze olsun kurtulabiliyor. Farklı işletim sistemlerinde yapılan bazı testler ile vatandaşların ikinci eldeki en aka sorun olan dokunmatik arızasının olup olmadığını anlaşılabiliyor. En fazla kullanılan işletim sistemlerinden olan iOS’da ekranı sağa ve sola hızlı bir biçimde kaydırarak ve bildirim panelini yukarıdan aşağı yavaş bir biçimde çekerek bir problem olup olmadığı ayrım diliyor. Bildirim paneli tam olarak aşağı ve yukarı kadar herhangi bir takılma yaşamadan inerse, bir sorunun olmadığı saptanıyor. Android cihazlarda ise arama kısmına Genel Test Kodu olan *#0*# tuşlandıktan sonra burada çıkan adımları takip edip ekrana, sese ve daha birçok özelliğin kontrolü yapılabiliyor.

İKİNCİ EL CİHAZLARDA FİRMA GARANTİSİAyrıca ikinci el telefon alım-satımının şahıslardan değil, bayilerden yapılması gerektiği anlatım edilirken bir sorunun çıktığı takdirde ulaşılabilecek yetkili birinin olacağı söyleniyor. Şahıstan alınıp bir problem çıktığı takdirde binlerce liranın çöpe atıldığını belirten esnaflar, telefonun sıfır alındığındaki garantisi bitse bile bir süre firma tarafından inisiyatifi ile verilen garantili aygıt alınmasını tavsiye ediyor.“2-3 SAAT KULLANMANIZ GEREKİYOR” 12 yıldır telefon tamiri ve ikinci el telefon alım-satım işi yapan esnaf Oktay Mengi, telefonu bir süre kullanmadan sorunu olup olmayacağının anlaşılmayacağını anlatım ederek, “Vatandaşlarımız ikinci el telefon alırken ekranın, e-devlet sorgulamasından IMEI denetim etmesi lazım ‘Türkiye mi ya da vatan dışından mı geldi?’ diye. Bunlara bakılması lazım. Android cihazlarda, kamera ve ses gibi unsurların çalışıp çalışmadığına dikkat edilmesi lazım. Android cihazlarda test programları var. Buradan cep telefonu testini yapıyorsun. IOS işletim sistemli telefonlarda ise, farklı test aşamaları var. Tabi bu testleri tamamladıktan sonra da cihazın tam olarak çalıştığını anlayamıyorsunuz aslında. Bunu 2-3 saat kullanmanız gerekiyor ki batarya ömrünün nasıl olduğuna bakmak lazım. Daha sonra telefon şebekesinin hatasız olduğunu öğrenmek bir süre kullanarak test etmek gerekir. Geri kalan kamerası, sesi, hoparlörü, parmak izi gibi özellikler hızlıca test edilebilir. Tabi cep telefonlarına yeni özellik ekledikçe bunları test etmek daha da zorlaşıyor. Çünkü bu işlemler iki dakikalık işler değil. Ayrıca ikinci el telefonlarda fatura mühim oluyor. Vatandaşlarımız telefon alırken faturasının olmasına dikkat etmesi gerekir. Çünkü telefonun çalıntı çıkma gibi bir durumu olursa, elindeki faturayla polis karakoluna giderek suçu kendisinden atabilir fakat bu cihazın faturası yoksa aka ihtimal suç kendisine kalır. Bu yüzden fatura şart” şeklinde konuştu.“İKİNCİ EL CİHAZ ALIRKEN MUTLAKA FİRMALARI TERCİH ETSİNLER”İkinci el telefon alırken şahıslardan fazla firmaların tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Mengi, “Halkın daha fazla cep telefonu mağazaları yerine elden satan insanlara kanıyorlar, onlardan aygıt alıyorlar. Cihaz arızalı veya çalıntı çıkabiliyor. Sonra ‘ne yapalım, ne edelim’ gibi sorunlarla fazla karşılaşıyoruz. Halkımıza şunu tavsiye ediyorum, ikinci el aygıt alırken mutlaka firmaları tercih etsinler. Çünkü cep telefonunu elden aldığımız vakit kişinin kim olduğu belli değil, daha sonra bir sıkıntı çıktığında satıcıya ulaşamıyorsun. Verdiği 2-3 bin TL’lik telefonu elinde kalır satamaz ancak parça niyetine satabilir. Kısacası fazla mağdur olur. Kişi cep telefonu mağazasını tercih ettiği vakit en azından çalacağı bir kapı olur ve mağazalar da elinden geldiği kadar muavin olmaya çalışır. Cihazı ya arka alır ya değiştirir ya da sorununu çözer kısacası vatandaşı mağdur etmez. Ama elden aygıt alınınca çalacağı kapısı olmadığı için bu şekilde fazla mağdur oluyor” dedi.

“CİHAZIN FATURASI OLSA BİLE SATIŞ SÖZLEŞMELİ TESLİM EDİYORUZ”İkinci el telefon satarken mağaza tarafından 3 ay garanti verdiklerini ve bir problem olduğu takdirde müşteriyi mağdur etmediklerini söyleyen Mengi, konuşmasına şu şekilde devam etti:”Biz ikinci el telefon sattığımızda, cihazın faturası olsa bile satış sözleşmeli teslim ediyoruz. Bu saatte, bu tarihte bizden alınmıştır diye. O tarihten sonra olan sorunlar kullanıcıya ait fakat ikinci el garantisi biten cihazlara da biz 3 ay garanti veriyoruz. Çünkü bir alıcı eşittir on müşteri, on alıcı eşittir surat müşteridir. Bu böyle devam eder o yüzden alıcı kaybetmektense, hatasız aygıt satmayı tercih ediyoruz.”
Kaynak= Hürriyet

İlginizi Çekebilir

Instagram’da büyük hata: Takipçileriniz kaybolmuş olabilir

Instagram’da geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir sorun, birçok meşhur ismin takipçi kaybı yaşamasına sebep oldu.Dünyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir