Ana Sayfa / Kültür & Sanat / Antik kent 'sanatına' ilham oldu

Antik kent 'sanatına' ilham oldu

Adana’da çocukluğunu antik şehir Anavarza yakınlarındaki mahallede geçiren Oğuz Özkan, gördüğü tarihi eserlerden, kabartma, süsleme ve heykellerden ilham alarak başladığı minyatür taş oymacılığını yaklaşık 20 yıldır sürdürüyor.

Adana‘da çocukluğunu antik kent Anavarza yakınlarındaki mahallede geçiren Oğuz Özkan, gördüğü tarihi eserlerden, kabartma, süsleme ve heykellerden ilham alarak başladığı minyatür taş oymacılığını, 20 yıldır 2 metrekarelik atölyesinde devam ettiriyor.

Kente yaklaşık 70 kilometre mesafede tarihi milattan evvel 1. yüzyıla kadar uzanan antik şehir Anavarza yakınlarındaki Dilekkaya Mahallesi’nde çocukluğu geçen 40 yaşındaki Özkan, tarihi eserlerle dahil içe yaşadı.

Antik kentte yaklaşık 2 bin 100 yıllık heykelleri, kabartmaları, süsleme örneklerini gören Özkan, çakıl taşlarına bu figürleri kazıyarak başladığı taş oymacılığında kendini geliştirdi.

Ürünlerin talep görmesi üzerine evinin bahçesindeki 2 metrekarelik odunluğu atölyeye dönüştüren Özkan, minik taşlara minyatür oyma ve kabartma figürler resmederek takılar hazırlamasının yanı dizi biblo gibi süs eşyaları da yaparak geçimini sağlamaya başladı.

Küçük taşlardan koz kabuklarına kadar farklı malzemeler kullanan Özkan’ın ürünleri, hediyelik eşya satan uğraş yerlerinden talep görüyor.

Oğuz Özkan, yaptığı açıklamada, çocukluğunun geçtiği mahallenin antik kentle dahil içe olması dolayısıyla o zamanlar tarihi harabelerin arasında gezdiğini, gördüğü eserlerden etkilendiğini söyledi.

Tarihi yapıların üzerindeki resimler, desenler ve kabartmaları hiç unutmadığını anlatan Özkan, “Dere yatağında bulduğum yumuşak çakıl taşlarını, ufak aletler, bıçak, testere, eğeyle şekillendirerek üzerine gördüğüm figürleri çalışmaya başladım. Antik kentte yapılan eserler bana ilham verdi.” dedi.

Özkan, yaptığı ürünleri yöreye gelen turistlere satıp para kazanınca artık bu uğraş üzerine yoğunlaştığını ve kendisini geliştirdiğini anlattı.

Kaynak= NTV

İlginizi Çekebilir

Fatih Türkmenoğlu’nun son kitabı “Her Perşembe Saat 4’te” raflarda

İnkılap Yayınevi’nden çıkan Her Perşembe Saat 4’te, birbirinin içinden geçen dört ayrı hikayeden oluşuyor. metin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir