Ana Sayfa / Bilim / Antarktika Türk bilim insanlarına ‘laboratuvar’ oldu

Antarktika Türk bilim insanlarına ‘laboratuvar’ oldu

3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılan ilim insanları, çalışmalarını “beyaz kıta”ya taşıdı. Antarktika, böylece Türk ilim insanlarının araştırmalarına laboratuvar oldu.Türk ilim insanları, 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında kutup biyoçeşitliliğinden diri bilimlerine, ekolojiden deniz bilimlerine kadar farklı alanlardaki çalışmalarını “beyaz kıta”ya taşıdı. “Bilim ve sulh kıtası” diye adlandırılan Antarktika, böylece Türk ilim insanlarının araştırmalarına laboratuvar oldu.Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi (PolReC) koordinesinde düzenlenen 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında Türk ekibinin kıtadaki seyri devam ediyor.Antarktika’nın King George Adası’ndan demir saha Türk ekibi, karla kaplı dağlarla buz parçalarının çevrelediği Gerlache Boğazı ile Lemaire Kanalı’ndan geçerek Türk Bilim Kampı’nın kurulacağı Horseshoe Adası’na doğru yol aldı.Rotaları boyunca deniz ve karadan örnekler aldılarSefer kapsamında, İstanbul Teknik, Karadeniz Teknik, Orta Doğu Teknik, Niğde Ömer Halisdemir, Hitit, Bahçeşehir, Boğaziçi, Ondokuz Mayıs ve İstanbul üniversitelerinin bilimsel araştırma projelerine yönelik çalışmalar yoğunlaştı.3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılan ilim insanları, kutup biyoçeşitliliği, diri bilimleri, ekoloji ve deniz bilimleri gibi farklı alanlardaki çalışmalarını “beyaz kıtaya” taşıdı. “Bilim ve sulh kıtası” diye adlandırılan Antarktika, böylece Türk ilim insanlarının araştırmalarına laboratuvar oldu.Araştırma projeleri için rotaları üzerindeki deniz sularından, karadan ve kıtadaki canlılardan örnekler saha bilim insanları, Antarktika’nın soğuğunda ve zorlu coğrafyasında araştırmalarını sürdürdü.“Bilimsel çalışmalara katkı sunacak”Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Başar, AA muhabirine, sefer kapsamında iki bilimsel araştırma projesi için kıtadan örnekler aldığını söyledi.Projelerin çalışma alanlarının denizler ve karalar olduğunu belirten Başar, “Denizde yapılan çalışmada gıda zinciriyle ilgili araştırmalar yapılıyor. Karada yaptığımız çalışmalar ise sularından sedimentgöl örnekleri alınarak gerçekleştiriliyor. Bu örneklerle kirlilik konusunda çalışmalar yürütülüyor.” dedi.Başar, aldıkları örnekleri belirli şartlarda muhafaza ederek Türkiye’ye analiz edilmek üzere götüreceklerini anlatım ederek, buradan elde edecekleri sonuçların bilimsel çalışmalara katkı sunacağını dile getirdi.

“Bitkilerde biyoçeşitliliği çalışmak istiyoruz”Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Serçe, Antarktika’nın zorlu koşullarına karşın kıtanın farklı bölgelerinde rapor edilen bitkiler olduğunu bildirdi.Sefer kapsamında ziyaret ettikleri bölgelerden bitki, toprak ve tohum örnekleri aldıklarını belirten Serçe, “Öncelikle değişik bölgelerden örneklediğimiz bitkilerde biyoçeşitliliğe çalışmak istiyoruz. Daha sonra bazı karşılaştırmalı çalışmalar yaparak ülkemizde yer saha türlerle yakınlık ve farklılıklarını araştırmak istiyoruz.” diye konuştu.“Antarktika’daki kirletici miktarını ölçmeye çalışıyoruz”İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Sevil Deniz Yakan Dündar, sefer rotası boyunca 4 örnekleme çalışması yapacaklarını aktardı.Denizdeki canlılara ziyan vermeyecek tepkisiz örnekleyiciler kullanarak kıtadaki kirletici miktarının tespitine yönelik bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Dündar, “Temel olarak kirletici miktarını ölçmeye çalışıyoruz. Her ne kadar sanayiden ve insan yerleşiminden ırak olsa da insan elinin değmediği ak kıta Antarktika’da bile belli oranlarda kirletici çıkacağını düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.Antarktika’daki deniz kabuklarından kirliliğin izini sürüyor

İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Burak Karacık, Antarktika’daki insan kaynaklı kirliliği araştırdıklarını söyledi.Karacık, “Amacımız, Antarktika’daki kirliliği incelemek. Bunun için deniz kabuklularını topluyoruz. Topladığımız deniz kabuklularında insan etkisiyle oluşan kirleticilere bakıyoruz. Ayrıca, dipten balçık alıyoruz ve bu balçık örneklerini inceliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.“Besin ağını tanımlamaya çalışıyoruz”ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Doktor Öğretim Üyesi Korhan Özkan, kutup ekosistemlerinin yoğun bir değişim altında olduğunu, bu değişime verdikleri tepkileri anlamak için de laf konusu sistemlerin iyi tanınması gerektiğini anlattı.Kutup ekosistemlerinin tanınmasında gıda ağının önemine işaret eden Özkan, “Buradaki amacımız odak ekosistem ve organizmaların gıda ağındaki yerini tanımlayabilmek. Örneğin seçilen üreme alanlarında penguen ya da fok kolonilerine uğrayarak buradaki canlıların dışkılarından örnekler alıyoruz. Dışkılarının içindeki DNA kalıntılarından bunların neleri yediklerini daha iyi anlamayı umuyoruz.” ifadelerini kullandı.“Amacımız biyolojik çeşitlilik veri tabanını genişletmek”

Deniz Biyoloğu Dr. Selahattin Ünsal Karhan, sefer kapsamında iki araştırma projesinin alan çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.Bu projelerden birinin çevresel DNA metoduyla biyolojik çeşitliliğin araştırılmasına yönelik olduğunu belirten Karhan, “Amacımız Antarktika’nın biyolojik çeşitliğiyle ilgili haber dağarcığını zenginleştirmek, veri tabanını genişletmek.” dedi.Karhan, ikinci projelerinde de ufak eklem bacaklılardan bir grubun genetik özellikleriyle ilgili bir çalışma yaptıklarını vurgulayarak, kıtadaki muhtelif noktalarda bu canlılardan örnekler topladıklarını, genetik çeşitlilikler ve popülasyonları arasındaki gen alışverişlerini inceleyeceklerini kaydetti.
Kaynak= Hürriyet

İlginizi Çekebilir

Instagram’da büyük hata: Takipçileriniz kaybolmuş olabilir

Instagram’da geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir sorun, birçok meşhur ismin takipçi kaybı yaşamasına sebep oldu.Dünyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir