Ana Sayfa / Kültür & Sanat / 10. İstanbul Edebiyat Festivali başladı

10. İstanbul Edebiyat Festivali başladı

Gelenekselleşen İstanbul Edebiyat Festivali’nin 10’uncusu başladı. Kızlarağası Medresesi’nde düzenlenen festivalin açılışında konuşan TYB umumi Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, “Festivali, uluslararası bir festivale dönüştürmemiz gerekecek” dedi. metin boyutu 0 0 metni yazdır İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin uğraş birliğiyle düzenlenen ve artık gelenekselleşen İstanbul Edebiyat Festivali’nin 10’uncusu başladı. Festival geçen sene olduğu gibi bu sene da Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleştirilirken, açılışta konuşan TYB Kurucusu ve Şeref Başkanı Mehmet Doğan, kültürün gelenekler üzerinden devam ettiğine işaret ederek, “Geleneği taşıyan unsurlar üzerinde de duygulu olmak gerekir. Dil en başta gelir. Dilin ortaya koyduğu ürünler, yazın bize kuvvetli bir art plan sağlar. Eğer art planımız kuvvetli olmazsa en küçük bir sarsıntıda aka hasarlar görürüz.” dedi.
Doğan, TYB’nin güç zamanlarda aka işler başardığını dile getirerek Doğan, “Mesela 1980 vuruş sonrası yaptığı işler, Türkiye’de kültürel alanın yeniden tanımlamasını sağlayacak bir biçimde seyretti ve Yazarlar Birliği kuruluştan sonra TYB olarak halk yararına çalışan bir kuruluş oldu. Sonra da fazla sayıda uluslararası birçok etkinlik yapma imkanımız oldu. Çünkü bir temsil gücü sağlamış olduk. TYB’nin tekrar en etkinli etkinlik dönemi 28 Şubat olmuştur. O devre birçok kurum, müessese ya kendilerinden ya da müdahaleyle alandan çekildiler. O dönemde biz ise yazar okulu faaliyetini başlatmıştık.” ifadelerini kullandı.
“Festivali, uluslararası bir festivale dönüştürmemiz gerekecek”
TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan da âdet oluşturmanın mühim bir paha olduğunun altını çizerek, “Hayırlı bir yol açmak, hayırlı bir sünnet oluşturmak medeniyetimizin mühim bir unsurudur. Bu anlamda bu festivalin onuncu yılına gelmesi gerçekten takdire şayandır.” yorumunda bulundu.
Arıcan, Türkiye’nin birçok alanda oluşturduğu markalaşmayı kültür sanat alanında da gerçekleştirmesi gerektiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:
“Yani yazın festivalinin de bir marka değeri taşıması lazım. Hatta bundan sonraki süreçlerde bu etkinliği uluslararası bir festivale dönüştürmemiz gerekecektir. Çünkü İstanbul’umuz sadece Türkiye’nin kültür başkenti değil, dünyanın da kültür başkentlerinden biridir.”
“Medeniyetler, edebiyatçılar ve sanatçılar üzerinden yükselir”
TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı da TYB’nin bu sene 40. yılına girdiğini hatırlatarak, “Neredeyse Türkiye’nin tüm şehirlerinde bir kültür seferberliği başlattık ve bu seferberlikte de edebiyatın, sanatın tüm öncüleri buluştu. Bu festivalle de 40. yılımız taçlanmış oldu.” diye konuştu.
Bıyıklı, yoğun bir çalışma ile festivalin katılımcılarla buluştuğunu anlatarak, şunları kaydetti:
“Bu sene da sağlam bir kadro ile karşınızdayız. Malumuz olduğu üzere medeniyetler, edebiyatçılar, sanatçılar ve kahramanlar üzerinden yükselir. Her devrin kahramanları olduğu gibi savaş döneminin yanı dizi sulh döneminin de kahramanları vardır. Sulh döneminin kahramanları ise şairler, yazarlar ve sanatçılardır. Bugünün iktidarları şayet sanata, edebiyata yatırım yapmazlarsa siyasi kazanımlar elbette bir gün yok olabilir. Bu yüzden kazanımlarımızın yarına kalması için mutlaka edebiyata, sanata yatırım yapılması gerekiyor.”
Açılışa misafir olan eski Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner de kısa birer konuşma yaptı.
Bu sene “Yazmak ve Yaşamak” teması üzerinden hazırlanan festivalde, 40’ı aşkın oturumda 100’e yakın konuşmacı yer alacak.
Şiir ve müzik dinletilerinin de katılımcılarla buluşacağı festival, 15 Aralık’ta sona erecek.
Kaynak= CNN

İlginizi Çekebilir

Fatih Türkmenoğlu’nun son kitabı “Her Perşembe Saat 4’te” raflarda

İnkılap Yayınevi’nden çıkan Her Perşembe Saat 4’te, birbirinin içinden geçen dört ayrı hikayeden oluşuyor. metin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir